Biżuteria z pozłacanego srebra efektownie podkreśla urodę i nadaje się na każdą okazję. Srebrna ozdoba ubrana w złotą powłokę ma wiele zalet. Jest o wiele mniej kosztowna od biżuterii złotej, a jednak równie piękna i lśniąca. Ponadto pozostaje wartościowa nawet wówczas, gdy złota warstwa zetrze się, ujawniając piękny blask srebra. Zanim to się jednak stanie, możesz długo cieszyć się jej czystym złotym połyskiem. Od wieków nic nie przykuwa bowiem wzroku tak, jak złoto, uważane za najbardziej pożądany kruszec jubilerski.

Jeśli więc chciałabyś skompletować piękny zestaw biżuterii i zaoszczędzić na drogich złotych wyrobach, postaw na pozłacane srebro. Jego blask opromieni Twoją urodę, a Ty będziesz mogła zainwestować pozostałe środki na inne przyjemności.

                                              poradnik  pielęgnacja biżuterii

Co to jest srebro pozłacane?

Srebro pozłacane to srebro pokrywane galwanicznie jedną lub dwiema warstwami złota. Oczyszczoną powierzchnię srebrnej ozdoby poddaje się kąpielom galwanicznym w roztworze elektrolitycznym. Efektem tego procesu jest pokrycie srebrnej biżuterii dekoracyjną złotą powłoką. Średnio warstwa ta osiąga grubość około 1 mikrona, czyli jednej milionowej metra.

Srebro pozłacane - czy warto?

Pozłacane srebro ma swoje wady, jak i zalety. Decyzja o jego wyborze może być różna w przypadku zastosowania innych kryteriów. Silnym argumentem przemawiającym za zakupem tego rodzaju biżuterii jest stosunek jego ceny do walorów estetycznych. Biżuteria ta jest o wiele tańsza od złotej, a prezentuje się równie pięknie. Wadą pozłacanego srebra jest nieuniknione ścieranie się złotej warstwy. Jeśli więc pragniesz zachować złoty blask na zawsze, wybierz wyroby ze złota. Pozłacane złoto sprawdzi się zaś, gdy nie masz nic przeciwko, by po pewnym czasie cieszyć się srebrnym blaskiem ozdoby. Srebro pod powłoką złota zachowuje bowiem swoje właściwości, dzięki czemu pozbawiona jej biżuteria również wygląda elegancko.

Czy pozłacane srebro uczula?

Ani złoto, ani srebro nie należą do silnie uczulających substancji. Reakcje alergiczne na pozłacane srebro również należą więc do rzadkości. Nawet jeśli wystąpią, mają one charakter bardzo łagodny. Na skórze mającej kontakt z ozdobą mogą pojawić się niewielkie krostki, które czasem swędzą.

Prawdopodobieństwo wystąpienia uczuleń maleje wraz ze wzrostem próby. Współczesne techniki produkcji biżuterii dodatkowo zmniejszają to ryzyko. W zdecydowanej większości przypadków pozłacane srebro nie powoduje więc reakcji alergicznych.

Jak dbać o srebro pozłacane, aby zachować jego blask na dłużej?

Srebro pozłacane wymaga szczególnej pielęgnacji. Złota powłoka jest podatna na ścieranie i aby pozostała na wyrobie dłużej, należy traktować ją delikatnie. W pielęgnacji ozdób z pozłacanego srebra warto stosować się do następujących zaleceń:

  • zdejmuj biżuterię do snu – dzięki temu uchronisz ją przed wieloma godzinami ocierania się o pościel. Zapobiegnie to szybszemu starciu się złotej warstwy;
  • nie baw się nią – warto zastosować zasadę: biżuteria służy do ozdoby, a nie do zabawy. Skręcanie łańcuszków i obracanie pierścionków czy kolczyków sukcesywnie pozbawia pozłacaną biżuterię złotego blasku;
  • zadbaj o odpowiednie przechowywanie biżuterii – po zdjęciu biżuterii, zabezpiecz ją kawałkiem delikatnego materiału lub folii i włóż do szkatułki. Możesz też włożyć do kasetki łyżkę surowych ziaren ryżu w siateczkowej torebce. Skutecznie wchłaniają one wilgoć, co poprawia warunki przechowywania ozdób. Pamiętaj, by nie zostawiać biżuterii w łazience – zdejmuj ją w sypialni przed prysznicem. Aby uniknąć zarysowań, staraj się, by nie dotykała innych ozdób;
  • staraj się nie dopuszczać do kontaktu pozłacanego srebra z wodą, środkami chemicznymi czy perfumami. Perfum używaj zanim założysz biżuterię i zaczekaj aż najpierw się wchłoną lub wyschną na skórze. Zdejmuj też biżuterię do mycia rąk lub podczas kąpieli i sprzątania;
  • rozważ zakładanie biżuterii pozłacanej na inne okazje niż trening czy kąpiel na plaży. Ozdobom grozi wówczas kontakt z wilgocią, w tym potem, oraz z silnym promieniowaniem UV.

Czy pozłacane srebro się ściera?

Pozłacane srebro może się ścierać. Przy częstym noszeniu narażone jest na niemal nieustanne ocieranie się o skórę, włosy czy odzież. Okres utrzymywania się warstwy złota na danym wyrobie, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest mniej lub bardziej ostrożny sposób użytkowania biżuterii. Poza tym ogromne znaczenie mają również stosowane techniki pielęgnacyjne. Wreszcie, złoto dłużej utrzyma się na biżuterii, jeśli zostanie nałożone w dwóch warstwach. Warto dodać, że biżuteria, z której starło się złoto, pozostaje cenną i efektowną ozdobą.

Czyszczenie pozłacanego srebra

Aby biżuteria pozłacana jak najdłużej zachowała swój złoty blask, należy czyścić ją wyjątkowo delikatnie. Do tego celu najlepiej nadają się miękkie ściereczki z jedwabiu. Można minimalnie zwilżać je preparatem do czyszczenia biżuterii i pocierać nimi ozdoby. Niezwykle ważne jest jednak, aby czynności te wykonywać delikatnie i z wyczuciem. Zdecydowanie nie wolno władać pozłacanej biżuterii bezpośrednio do środków chemicznych – czy to stężonych, czy rozpuszczonych. Najlepszym sposobem na czyszczenie pozłacanego srebra jest zaś stosowanie specjalnych kupnych chusteczek do biżuterii. Są one fabrycznie nasączone delikatnym czyszczącym płynem. Pozwalają łagodnie usunąć zanieczyszczenia, przywracając biżuterii blask.

Nasza biżuteria z pozłacanego srebra

Yosso Design oferuje najpiękniejszą, stylową biżuterię z pozłacanego srebra. W naszym sklepie znajdziesz pozłacane kolczyki, naszyjniki, pierścionki i bransoletki stosowne na każdą okazję. Kolczyki pozłacane naszego projektu to minimalistyczne lub finezyjne ozdoby na sztyfcie lub w formie wiszącej. Oprócz nich znajdziesz u nas piękne pozłacane naszyjniki w wielu modnych i subtelnych wzorach. Oferujemy też pierścionki pozłacane na co dzień i na wielkie wyjścia. Wiele z nich zdobią efektowne cyrkonie, perły czy kryształki Swarovskiego. Nasza oferta to także bransoletki pozłacane na nadgarstek lub stopę. To delikatne bransoletki łańcuszkowe z kuleczkami, medalikami lub kryształkami. Blask biżuterii pozłacanej z naszej oferty dopełni Twoich stylizacji, podkreślając Twój wdzięk i dobry smak.

Sprawdź najpiękniejsze ozdoby Yosso Design. Skompletuj własny idealny zestaw do biura, na miasto i na wieczór.